Vybavení

Co všechno byste měli vědět, dřív než se pustíte do koloběhu.

Koloběžka

Trasy a související data odpovídají jízdě na silniční verzi koloběžky s průměrem předního kola 26“ a zadního 20“

Tato verze je opravdu optimální a dává Vám největší variabilitu využití. S tímto typem koloběžky se Vám dobře pojede po všech hladkých zpevněných površích, ale bez problémů pojedete i po většině lesních a polních cest. Prodává se mnoho variant terénních koloběžek s bantamovými koly, ty ale pro takové výlety vhodné nejsou.

Zelené a modré trasy asi můžete absolvovat i s menšími koloběžkami (alespoň kola 20´vpředu a 16´vzadu).

Já osobně bez problémů používám od začátku koloběžku zn. Kostka, model Tour MAX.

Dá se pořídit za cca 10 tis. Kč. Roční nájezdy mám cca 1500 km a bohatě stačí servis jednou ročně před sezónou. Levnější variantou do 5 tis. Kč pak může být model Kostka Tour Fun, ale doporučujeme nešetřit a připlatit si za variantu MAX, opravdu se to vyplatí.

Pro kratší výlety, návštěvu měst atd. používám také koloběžku značky Kostka, skládací model Kostka Rubik. Přestože je menší, tak s ohledem na složitější konstrukci se prodává za cca 11 tis. Kč, případně můžete použít nový model Kostka Rebel Max Fold.

Obuv

Společně s koloběžkou představuje nejdůležitější součást vybavení. Občasnou kratší modrou nebo zelenou vyjížďku zvládnete v jakýchkoli botách. Jinak má ale koloběh svá specifika a vyžaduje specializovanou obuv. V zásadě potřebujete běžeckou obuv, mimo asfalt s pevnou profilovanou podrážkou, s měkkou podrážkou byste zde mohli mít problém a při vyšší zátěži byste mohli jednotlivé části chodidla přetížit. Profilovaná podrážka je důležitá proto, že především mimo hladký asfalt potřebujete dobrý kontakt se zemí při odrazu. Požadavkům na koloběh nejen na asfalt je asi nejbližší kategorie bot určená pro tzv. „trail running“, neboli běh v terénu. Na botách určitě nedoporučuji šetřit.

Kvalitní obuv si pořídíte v relaci 2.500 – 4.000,- Kč. Osobně mám vyzkoušené tyto modely Mizuno Wave Daichi 5 GTX za necelé 3 tis. Kč nebo DYNAFIT FELINE SL také za cca 3.800 Kč. Určitě pořídíte dobré boty i levněji, doporučuji ale nejít pod 2.500 Kč, chráníte své zdraví.

Oblečení

Pro jízdu na koloběžce platí obecně stejná pravidla jako pro jiné venkovní aktivity. Tedy především vrstvit. Je lépe mít více vrstev oblečení než dvě silné vrstvy, které Vám neumožňují optimalizovat teplotu těla. Na trhu je ve specializovaných obchodech k dispozici mnoho značek a druhů oblečení. Mezi základní výbavu patří především:

  • Transportní spodní vrstva, nebo v chladném počasí termoprádlo. Osobně máme vyzkoušeno, že i v největším parnu mám na sobě spodní transportní vrstvu a na ní tričko. Účelem transportní vrstvy je odvod vlhkosti od pokožky. Spodní vrstva Vás tak chrání i před „ofouknutím“ a následným problémům, ke kterým může dojít i v parném létě.
  • Druhá vrstva, tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem.
  • Třetí vrstva, která už by měla být odolná větru (tzv. „neprofuk“) a současně prodyšná.
  • Zvláště na koloběžce, kde rychlost není tak vysoká jako v případě kola, je doporučeným doplňkem vesta a/nebo velmi lehká sbalitelná bunda.
  • Doporučujeme také vysoké kompresní podkolenky.
  • Charakteristika oblečení je v zásadě velmi podobná běhu, i když s ohledem na občasnou rychlejší jízdu, především při sjezdech, je třeba být vybaven bundou a vestou.
  • Široký sortiment ve špičkové kvalitě nabízejí značky jako Under Armour, Dynafit, ale i další, jako jsou Turbat, Hannah. K dostání jsou třeba na ProTrenink.cz.

Doplňky a vychytávky

Brašna

  • Většina koloběžek nabízí možnost uchycení brašen, od velmi lehkých a malých, až po větší, nepromokavé.
  • Osobně používám pouze malou brašnu na řídítkách pro základní trvalé rychle přístupné vybavení (lepení, malou hustilku, univerzální nářadí, světla).
  • Oblečení, svačinu a pití vozím v batůžku. Můžete však použít brašnu na rám například Kostka Twin II, do které se vám vejde vše potřebné. Baťůžek totiž nemusí být pro všechny ideální.

Batoh

  • Poměrně podstatná část výbavy, která Vám ulehčí nebo znepříjemní život. Jelikož do něj můžete umístit Camel bag, dobrou variantou je i lahev s pitím v držáku na rámu nebo zmiňovaná Twin brašna.
  • Batohů jsem vyzkoušel několik velikostí, střídáme je podle délky trasy a počasí. Nicméně jednoznačně nejčastěji volíme velikost 13 l, kam se Vám pohodlně vejde náhradní oblečení, voda i svačina, případně na kratší vyjížďky třeba 10 l.
  • Ověřenou značkou je americká značka Osprey, kterou v ČR v nejširším sortimentu naleznete v obchodech RockPoint

Držák mobilu

  • Další samostatná důležitá kapitola. Smartphone je klíčová pomůcka při výletech, slouží především jako navigace a také fotoaparát.
  • Vystřídal jsem postupně několik variant a můžu potvrdit, že dobrá volba je opravdu klíčová. Špatná obsluha, nedostatečná viditelnost displeje, složité vyndávání otráví život.
  • Na trhu je mnoho značek a modelů, některé univerzální, jiné navržené konkrétně pro váš model smartphonu.
  • Osobně mám nejlepší zkušenost se systémem RAM Mounts. Držáky patří k těm dražším, jsou ale vyrobeny z mimořádně kvalitních materiálů a navrženy jako skládačka. To znamená, že jednotlivé komponenty můžete střídat dle potřeby využití (aut, kolo, koloběžka). Případně držáky KlickFix či dát telefon do brašničky Kostka na řídítka, ten je zde chráněn fólií

Vybavení

Koloběžka není složitá a není na ní mnoho, co by se mohlo porouchat. Přesto je důležité mít základní vybavení stále s sebou, ideálně v brašně tak, abyste na nic nezapomněli a měli stále při ruce.

Jako minimum doporučuji:

  • Ideálně jednoduché záplaty, forma „samolepky“
  • Dvě montpáky na sundání a nandání pláště
  • Univerzální klíč s imbusy a šroubovákem
  • Hustilku nebo bombičky pro nafouknutí kola
  • Při delších nebo vícedenní výletech pak i náhradní duše

Technika jízdy a doporučení

U jízdy na koloběžce není důležitý být jen dobře oblečen, ale i jezdit technicky správně. Tipy, rady a doporučení jak na jízdu na koloběžce najdete v sekci Technika jízdy a doporučení.

Partnerem projektu je společnost